Jak wykonać półsłupek w kształcie V i X? Instrukcja krok po kroku ze zdjęciami

Ile jest ściegów szydełkowych tego nawet najstarsze dziewiarki nie wiedzą. Na szczęście, większość amigurumi wykonywana jest niemal wyłącznie przy użyciu półsłupka. Jest to jeden z podstawowych sposobów przewlekania włóczki podczas szydełkowania. Półsłupki – w porównaniu do innych ściegów – są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu idealnie nadają się do robienia maskotek, gdzie brak prześwitów jest kluczowy.

We wszystkich moich schematach półsłupek oznaczany jest jako „ps”. 

W tym poradniku przedstawiam Wam dwa sposoby wykonania półsłupka:

  • tradycyjny, który wyglądem przypomina literę V;
  • współczesną wariację, która wyglądem przypomina literę X. Ta metoda coraz częściej wykorzystywana jest przy robieniu amigurumi.

Różnica w wyglądzie

Zacznijmy od tego, że w amigurumi nie ma jednej poprawnej metody. Wszystkie techniki są dozwolone, pod warunkiem oczywiście, że wiemy co robimy :). To czy dziergamy półsłupek w kształcie V czy X jest istotne wyłącznie z perspektywy efektu, który chcemy osiągnąć. Każda bowiem z wersji półsłupka da nam nieco inny wygląd zabawki.

Po lewej V, po prawej X.
Po lewej X, po prawej V.

Oba elementy zostały wykonane na podstawie tego samego schematu, tym samym szydełkiem i tą samą włóczką. Jedyną różnicą jest zmiana sposobu wykonywania półsłupków. Jak widać odstępy pomiędzy półsłupkami w kształcie litery X są mniejsze, a w konsekwencji mniejszy jest także finalny rozmiar wykonanego kształtu.

Półsłupek w kształcie litery V

Półsłupek w kształcie litery V to jeden z pierwszych ściegów, którego uczymy się zaczynając przygodę z szydełkowaniem. Powszechnie stosowany w wielu pracach, świetnie nadaje się do amigurumi.

Wbijamy szydełko pod obie nitki poprzedzającego oczka.
Łapiemy szydełkiem nitkę od dołu.
Przeciągamy nitkę przez pierwszą pętelkę.
Mamy na szydełku dwie pętelki.
Łapiemy szydełkiem nitkę od dołu.
Przeciągamy nitkę przez obie pętelki. I gotowe.

Półsłupek w kształcie litery X

Półsłupek w kształcie litery X to odmiana półsłupka w kształcie litery V. Stosując tę metodę, ścieg jest bardziej ścisły, a ewentualne prześwity zminimalizowane niemal do zera.

Wbijamy szydełko pod obie nitki poprzedzającego oczka.
Łapiemy szydełkiem nitkę od góry. Złapanie nitki od góry (zamiast od dołu) jest jedyną różnicą pomiędzy obiema wersjami półsłupka.
Przeciągamy nitkę przez pierwszą pętelkę.
Mamy na szydełku dwie pętelki.
Łapiemy szydełkiem nitkę od dołu.
Przeciągamy nitkę przez obie pętelki. I gotowe.